Výlet do Plzně

Dne 14. 5. se žáci druhého stupně vydali do Plzně prozkoumat Techmánii a její vybavení. Po příjezdu se rozdělili do tří skupin a každá z nich zamířila do jedné z tamních laboratoří.

Zaměřením byly fyzikální, biologická a chemická. Při pokusech v těchto laboratořích žáci využili moderní digitální měřicí přístroje. V každé z nich byli na žáky připraveni, od plášťů, moderních čidel a mikroskopů, až po jednotlivé pomůcky pro dané pokusy.

Nejstarší zamířili do dílny chemiků. Žáci proměřili pH vybraných nápojů za pomoci čidla kyselosti a naučili se orientovat na stupnici pH. Měli tam například colu, čaj, minerálku, vodu ale i pivo. Zjišťovali kyselost či zásaditost těchto tekutin. Mnohé překvapilo vyhodnocení tohoto pokusu.

V biologické laboratoři za pomoci mikroskopu, digitálního měřidla, ale i obyčejného dechu žáků ověřovali působení fotosyntézy. Zkoušeli to na rostlinách, které umístili do samotné kapaliny s vyšším obsahem oxidu uhličitého. Jeden ze vzorků dali ke světlu a druhý umístili do tmy. V době kdy čekali na výsledky, si vytvořili preparát listu vodní rostliny, který následně zkoumali pod mikroskopem. Nebo si vyzkoušeli vlastní spotřebu kyslíku.

Ve fyzikální laboratoři byli nejmladší žáci našeho druhého stupně a jejich tématem byl vesmír. Bavili se o možnostech cestování do vesmíru. V pokusech si pak ověřovali, co může s člověkem udělat podtlak či přetlak. Na několika jednoduchých pokusech si mohli na vlastní kůži zkusit, jak působí tlak na několik připravených těles, nebo snižování tlaku u chladnoucího vzduchu a měření intenzity osvětlení na jednotlivých planetách naší Sluneční soustavy.

Po skončení práce v laboratořích a menším občerstvení, si žáci šli vyzkoušet vybavení Techmania Science Center. Což vytváří ucelený městský areál věnovaný popularizaci vědeckých a technických témat – fyziky, chemie, astronomie, biologie a dalších. Nachází na téměř 30 000 m2. A před odjezdem si stihli koupit i nějaký ten suvenýr.

obrazek obrazek
Mgr. Jitka Lenklová

««« Předchozí text: Plavání předškoláčků Následující text: Ředitelské volno »»»

Jaroslav Juriček | 8.6.2015 Po 21:34 | Akce školy | trvalý odkaz | tisk | 217 x